a

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

01. Co to jest dyfuzor zapachowy?

Dyfuzor zapachowy jest to ozdobna zawieszka wykonana z naturalnych surowców, którą skrapia się kilkoma kroplami naturalnego olejku eterycznego lub innego pachnidła (np. hydrolat). Więcej informacji na ten temat uzyskasz klikając w LINK >>>

02. Z jakich surowców jest wykonany dyfuzor?

Dyfuzor zapachowy wykonany jest z naturalnych surowców w szczególności połączenia sproszkowanych skał i kamionek między innymi: anhydrytu, kalcytu, marmuru, kredy, piasku oraz barwników pochodzenia mineralnego takich jak: limonit, hematyt, lazuryt, glinki, umbry, mączki z różnobarwnego łupka a także węgiel aktywny oraz grafit ołówkowy. Szczegółowa receptura jest naszą aromatyczną tajemnicą 🙂

03. Jak wygląda proces tworzenia dyfuzora?

Proces produkcji wymaga czasu i jest pracochłonny. Aby powstał dyfuzor muszę najpierw przygotować prototyp czyli wyrzeźbić odpowiedni kształt np. ręki Fatimy i wszystkie ornamenty. Następnie przygotowuję silikonową formę i zalewam ją kamionkową masą. Zanim przejdę do kolejnego etapu i muszę odczekać kilka dni, aż masa stężeje i nabierze odpowiedniej twardości. Po wyciągnięciu pozytywu z formy pozostaje obróbka i dodanie dekoracji.

04. Cechy dyfuzora zapachowego.

Podstawową cechą zawieszki zapachowej jest rozpylanie i utrzymywanie przez dłuższy czas przyjemnego zapachu w pomieszczeniu.
Jeśli zastosujesz odpowiedni naturalny olejek eteryczny to również dyfuzor posiada właściwości prozdrowotne (ulga przy katarze, oddychaniu) oraz wpływa kojąco na samopoczucie (relaksacja w przypadku olejku lawendowego).
Dyfuzor zapachowy pełni także rolę dekoracyjnej zawieszki – jeden przedmiot i kilka zastosowań. Zawieszki zapachowe mogą być bogato zdobione lub wręcz surowe w swej prostocie, mogą mieć różne kształty i wielkości.

05. Jak długo pachnie dyfuzor?

Dekalog aromaterapii określa ścisłe wytyczne w tym zakresie.
Nie należy stosować większych dawek olejków niż jest to wskazane w instrukcji, np.: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
Zapach utrzymuje się w zależności od ilości nakropionego olejku. Jeśli użyjesz 5-10 kropli to zapach utrzymuje się do tygodnia; 10 i więcej kropli to zapach utrzymuje się do 2 tygodni. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Zapach intensywniej pachnie przy źródle ciepła na przykład zimą przy grzejniku, świeczce lub kominku a latem w oknie – słońce je ogrzewa. Dyfuzor możesz nosić na szyi jeśli masz katar lub chore zatoki, wówczas trzeba pamiętać żeby zastosować właściwy olejek na przykład eukaliptusowy.

06. Gdzie stosować dyfuzor zapachowy?

W pomieszczeniach zamkniętych (sypialnia, salon, łazienka, WC, samochód, szafa z ubraniami) i przestrzeniach otwartych (balkon, taras, altana, namiot). Krótko mówiąc wszędzie tam, gdzie chcesz przebywać w pachnącym miejscu. Sposoby na wykorzystanie dyfyzora opisałam w tym artykule LINK

07. Jak przechowywać dyfuzor zapachowy?

Jeśli z jakiś względów (akurat masz ochotę na inny kolor lub kształt dyfuzora) nie chcesz tymczasowo korzystać z dyfuzora to po ulotnieniu się zapachu po prostu włóż go do płóciennego woreczka i schowaj do suchego pojemnika. Pamiętaj aby nie przechowywać dyfuzora w zawilgoconym pojemniku.

07. Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to znana od tysiącleci metoda naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin, wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyk)*. *Źródło: „Aromaterapia dla każdego”; Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, 2002

07. Jak korzystać z naturalnych olejków eterycznych?

Olejek eteryczny stanowią „esencję” rośliny olejkodajnej, z której pochodzi. To oznaczy, że otrzymujesz bardzo stężony, naturalny produkt roślinny, którego należy używać z rozwagą i w odpowiednim stężeniu.
Podstawą bezpiecznego stosowania olejków jest tzw. dekalog aromaterapii, stworzony w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego*.
Przed użyciem olejku eterycznego zapoznaj się z poniższymi wytycznymi: 1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2. Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
3. Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
5. Nie stosuj nie rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj 12godzinny test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuścić w łyżeczce oleju roślinnego i wetrzeć w skórę za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu tego czasu nie pojawi się czerwony odczyn, swędzenie lub pieczenie, olejek możesz stosować.
7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznych z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
9. Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów. * Źródło: Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne

07. Co to jest amforka zapachowa i czym różni się od dyfuzora zapachowego?

Podobnie jak dyfuzor zapachowy amforka pełni funkcje rozpylenia i utrzymywania zapachu przez dłuższy czas oraz funkcje dekoracyjne. Zasadnicza różnica między dyfuzorem a amforką sprowadza się do użytkowania. Do amforki wlewamy stosowną ilość naturalnego olejku eterycznego z olejem bazowym (więcej olejach bazowych przeczytasz tutaj). ``Stosowna ilość`` zależy od Twoich indywidualnych preferencji (intensywności zapachu) oraz pojemności amforki, może to być trzy krople i równie dobrze kilkanaście. Natomiast dyfuzor jedynie nakrapiamy olejkiem eterycznym.